Match score not available

Менеджер по продажам (Удаленно)

78% Flex
EXTRA HOLIDAYS - FULLY FLEXIBLE
Remote:
Full Remote
Contract:
Experience:
Mid-level (2-5 years)
Work from:
Arizona (USA)

Offer summary

Qualifications:

At least 2 years experience in wholesale SMS services, Experience in international A2P SMS sales, Business development and account management skills, Fluent in English (B2+).

Key responsabilities:

  • Find new clients and expand customer base
  • Prepare quotes, proposals, documents, and presentations
  • Coordinate interactions with contractors and resolve issues
  • Maintain databases and provide regular reports
  • Negotiate with key clients within scope
Alex Staff Agency Human Resources, Staffing & Recruiting Scaleup https://alexstaff.agency/
11 - 50 Employees
See more Alex Staff Agency offers

Job description

Logo Jobgether

Your missions

Современная и активная компания, занимающаяся телекоммуникационными решениями ищет в свою команду Менеджера по продажам. Компания является членом ассоциации GSMA и уже работает с предприятиями по всему миру.

Вы будете заниматься продажами в области SMS-агрегации. В перечень предоставляемых услуг входит: обмен мгновенными сообщениями, мобильные входящие номера, голосовые сообщения.

Мы ищем мотивированного сотрудника, который готов к новым задачам и умеет подстраиваться под изменения рынка. Вам предлагается релокация на Кипр или удаленное сотрудничество из любой точки мира.

Задачи:
  • Поиск новых клиентов, создание и развитие клиентской базы, заключение договоров с клиентами
  • Подготовка котировок, коммерческих предложений, документов и презентаций
  • Координация взаимодействия с подрядчиками и решение оперативных проблем
  • Заполнение информационных баз данных и ведение регулярной отчетности
  • Проведение переговоров с ключевыми клиентами в рамках своей компетенции

Requirements

  • От 2 лет работы на аналогичной должности в области, связанной с оптовыми SMS-услугами
  • Опыт в области международных A2P SMS-продаж
  • Опыт развития бизнеса и управления счетами
  • Английский язык B2+

Будет плюсом:
  • Наличие сети контактов в области телекоммуникаций

Benefits

  • Достойная заработная плата в зависимости от Вашего опыта и навыков (обсуждается индивидуально с финальным кандидатом)
  • Удаленный формат работы или помощь в релокации после испытательного срока (виза, билеты)
  • Оплачиваемый отпуск
  • Оплата деловых поездок (перелет, отель, страховка)
  • Дополнительные бонусы по пожеланиями кандидата

Required profile

Experience

Level of experience: Mid-level (2-5 years)
Industry :
Human Resources, Staffing & Recruiting
Spoken language(s):
Russian
Check out the description to know which languages are mandatory.

Soft Skills

  • Motivation
  • Interpersonal Skills
  • Negotiation Techniques

Go Premium: Access the World's Largest Selection of Remote Jobs!

  • Largest Inventory: Dive into the world's largest remote job inventory. More than half of these opportunities can't be found on standard platforms.
  • Personalized Matches: Our AI-driven algorithms ensure you find job listings perfectly matched to your skills and preferences.
  • Application fast-lane: Discover positions where you rank in the TOP 5% of applicants, and get personally introduced to recruiters with Jobgether.
  • Try out our Premium Benefits with a 7-Day FREE TRIAL.
    No obligations. Cancel anytime.
Upgrade to Premium

Find more Sales Manager jobs