Match score not available

Inside Service Management Specialist (OM) - REF2723L

72% Flex
Remote:
Full Remote
Work from:

Offer summary

Qualifications:

Fluent in German (C1 level), Strong customer communication skills, Ability to work independently and flexibly, Problem-solving capabilities, Experience in a multinational environment preferred.

Key responsabilities:

  • Managing voice product orders
  • Providing product-specific advice and quotes
  • Tracking order process, coordinating
  • Handling hotline calls and escalations
  • Ensuring customer satisfaction
Deutsche Telekom IT Solutions HU logo
Deutsche Telekom IT Solutions HU XLarge https://www.deutschetelekomitsolutions.hu/
5001 - 10000 Employees
See more Deutsche Telekom IT Solutions HU offers

Job description

Logo Jobgether

Your missions

Cég leírása

A 2020. július 1-jétől Deutsche Telekom IT Solutions márkanéven működő IT Services Hungary (ITSH) Magyarország legnagyobb ICT-munkaadója, a Deutsche Telekom Csoport tagja. A 2006-ban alakult vállalat jelenleg több mint 5000 munkavállalóval nyújtja az informatikai és telekommunikációs szolgáltatások széles portfólióját. Az ITSH 2019-ben elnyerte a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) a legjobb oktatási együttműködésért járó díját, valamint a PwC Magyarország független kutatása alapján a legvonzóbb magyarországi munkahelyek közé sorolják, a cég emellett megkapta a legetikusabb multinacionális nagyvállalat címet is. A cég folyamatosan fejleszti mind a négy – budapesti, debreceni, pécsi és szegedi – telephelyét, és várja a képzett IT szakemberek jelentkezését.

Állás leírása
  • Voice termékek megrendelésének a kezelése
  • Produktspecifikus tancsadás, árajánlat adása az ügyfélnek
  • A megrendelési folyamat trackelése és nyomon követése, koordinciója
  • Ügyfélcallokban való részvétel
  • Hotline hívások kezelése
  • Különböző formularok kitöltése, ellenőrzése
  • Megrendelések toolokba történő felvitele/dokumentációja
  • Eszkalációk, esetleges panaszok kezelése
  • Ügyfélelégedettség fenntartása és fejlesztése

Képzettség
  • Folyékony német nyelvtudás szóban és írásban (C1 szint)
  • Angol nyelvtudás előny
  • Erős ügyfélkommunikációs készség
  • Önálló munkavégzés, koordinációs képesség és rugalmasság
  • Problémamegoldó képesség
  • Multinacionális környezetben szerzett tapasztalat előny
  • Csapatjátékosnak lenni
  • Utazási hajlandóság

További információk

Határozott idejű szerződés.

Minimum heti egy irodai munkavégzés.

Budapest, Debrecen, Pécs

* Please be informed that our remote working possibility is only available within Hungary due to European taxation regulation.

Required profile

Experience

Spoken language(s):
Hungarian
Check out the description to know which languages are mandatory.

Hard Skills

Go Premium: Access the World's Largest Selection of Remote Jobs!

  • Largest Inventory: Dive into the world's largest remote job inventory. More than half of these opportunities can't be found on standard platforms.
  • Personalized Matches: Our AI-driven algorithms ensure you find job listings perfectly matched to your skills and preferences.
  • Application fast-lane: Discover positions where you rank in the TOP 5% of applicants, and get personally introduced to recruiters with Jobgether.
  • Try out our Premium Benefits with a 7-Day FREE TRIAL.
    No obligations. Cancel anytime.
Upgrade to Premium