Match score not available

Inginer proiectant sisteme fotovoltaice

74% Flex
EXTRA PARENTAL LEAVE
Remote:
Full Remote
Contract:
Work from:

Offer summary

Qualifications:

Bachelor's degree in electrical engineering/ renewable energy, Minimum 2 years experience in designing photovoltaic systems, Proficiency in AutoCAD, E-Devize/Intersoft, Microsoft Office, network modeling programs, solar system design software.

Key responsabilities:

  • Prepare technical studies, feasibility studies, technical projects for photovoltaic plants
  • Collect field data and perform on-site measurements for projects
  • Assist in project execution, coordinate with construction teams and clients
Ramboll Construction & Civil Engineering XLarge https://ramboll.com/
10001 Employees
See more Ramboll offers

Job description

Logo Jobgether

Your missions

Descrierea locului de muncă

Vrei să depășești granițele profesiei tale și să-ți dezvolți excelența într-o cultură incluzivă, colaborativă și responsabilă? Alătură-te unei companii globale care a crescut cu succes de la înființarea sa în 1945. Împreună, conducem și lăsăm un impact pozitiv asupra societății, clienților și oamenilor din întreaga lume.

În calitate de noul nostru Inginer proiectant sisteme fotovoltaice, veți face parte din echipa noastră care se concentrează pe furnizarea de consultanță independentă, sprijinindu-ne clienții cu oferte tehnice și asistență tehnică de înaltă performanță.

Dacă îți dorești un rol provocator, dar și flexibilitate și echilibru între viața profesională și viața personală, acest rol poate fi ideal pentru tine.

Poziția va avea sediul în București, iar modelul nostru hibrid de lucru vă permite să vă împărțiți timpul între lucrul la birou și lucrul de acasă.

Sarcini și responsabilități:

  • Întocmești studii de soluție, studii de fezabilitate, DTAC si DTOE, proiecte tehnice si detalii de execuție pentru centrale fotovoltaice;
  • Colectezi date din teren și realizezi ante-măsurători prin deplasarea la punctele de lucru ale Beneficiarului (după caz), respectiv centralizezi și prelucrezi datele referitoare la proiectul de realizat;
  • Identifici echipamentele, materialele care intră în componența ofertei, propui soluția tehnică optimă și determini necesarul de manoperă pentru implementarea proiectului;
  • Prezinți Managerului de departament soluția tehnică propusă și devizele întocmite, spre aprobare, înainte de a preda livrabilele către Beneficiar;
  • Configurezi desenul / proiectul tehnic în soft-ul de proiectare;
  • Asiguri asistență tehnică în execuția proiectelor – colaborezi cu echipele din șantiere și participi la discuții cu Beneficiarii;
  • Asiguri suport pentru realizarea cărții tehnice a construcției și realizezi proiectul As-built;
  • Avizezi documentațiile tehnice întocmite în comisiile Operatorilor de Distribuție, dacă este cazul;
  • Întocmești oferte tehnice pentru centrale fotovoltaice.

Cerințele rolului:

  • studii superioare: profil tehnic (electrotehnică/electroenergetică);
  • minim 2 ani experiență pe un post similar: proiectare sisteme fotovoltaice;
  • cunoștințe foarte bune de utilizare programe dedicate (AutoCad, E-Devize/Intersoft, Microsoft Word/Excel, programe de modelare rețele electrice, soft-uri de proiectare sisteme fotovoltaice);
  • cunoașterea materialelor și echipamentelor necesare sistemelor fotovoltaice;
  • deținerea de atestare ANRE pentru proiectare și execuție instalații electrice;
  • cunoașterea legislației în vigoare în materie de proiectare și ordine ANRE;
  • permis de conducere cât. B.

Required profile

Experience

Industry :
Construction & Civil Engineering
Spoken language(s):
Romanian
Check out the description to know which languages are mandatory.

Go Premium: Access the World's Largest Selection of Remote Jobs!

  • Largest Inventory: Dive into the world's largest remote job inventory. More than half of these opportunities can't be found on standard platforms.
  • Personalized Matches: Our AI-driven algorithms ensure you find job listings perfectly matched to your skills and preferences.
  • Application fast-lane: Discover positions where you rank in the TOP 5% of applicants, and get personally introduced to recruiters with Jobgether.
  • Try out our Premium Benefits with a 7-Day FREE TRIAL.
    No obligations. Cancel anytime.
Upgrade to Premium