Match score not available

Regional Sales Manager - Moldova

72% Flex
Remote:
Full Remote
Work from:

Offer summary

Qualifications:

C comprehensive market knowledge (electricity and natural gas), Professionalism, communication skills, negotiation experience.

Key responsabilities:

  • Develop presence and awareness among assigned customers
  • Proactively search for new prospects and maintain client portfolio
  • Prepare and deliver technical and commercial offers to prospects, negotiating deals
  • Provide consultation to prospects for contract finalization
MET Group Energy & Chemicals Scaleup https://www.met.com
501 - 1000 Employees
See more MET Group offers

Job description

Logo Jobgether

Your missions

Descrierea companiei

Grupul MET a început să activeze pe piața din România în 2009 prin furnizarea de gaze naturale, marcând astfel începutul activităților la nivel local. În prezent, filiala din România este unul dintre cei mai importanți furnizori privați.

Activitatea MET România cuprinde furnizarea de energie electrică, gaze naturale și servicii energetice, deservind clienți reprezentați în principal de mari consumatori industriali din întreaga țară.

Creșterea continuă plasează MET România ca un jucător important în sectorul energetic din țară și un partener de încredere pe piață, sprijinind tranziția energetică din regiune.

Descrierea locului de muncă

Zonele de desfășurare a activității: Suceava, Botoșani, Iași, Neamț, Bacău, Vaslui

  • Dezvoltarea prezenței și al gradului de cunoaștere a companiei în rândul clienților din categoriile și zonele alocate;
  • Căutarea proactivă și identificarea de noi prospecți;
  • Stabilirea contactului și întalnirea noilor prospecți identificați;
  • Stabilirea oportunității ofertării și a celor mai potrivite produse și conditii comerciale pentru fiecare prospect;
  • Dezvoltarea portoliului de clienți din categoriile și zonele alocate;
  • Solicitarea și analiza documentelor și a informațiilor relevante în vederea întocmirii ofertelor;
  • Întocmirea și transmiterea către prospecți a ofertelor tehnice și comerciale, conform condițiilor comerciale definite în concordanță cu procedurile interne;
  • Urmărirea, planificarea și negocierea ofertelor comunicate prospecților;
  • Asigurarea consultanței prospecților în vederea încheierii contractelor.

Calificări
  • Cunoașterea detaliată a pieței de energie electrică și gaze naturale și mecanismele de funcționare, legislație specifică;
  • Profesionalism, capacitate de analiză și sinteză, abilități de comunicare, experiență în negociere, orientare către parteneri; onestitate și confidențialitate, competență, lucru în echipă;
  • Cunoașterea programelor de editare de text; de spreadsheet și de realizare a bazelor de date: Windows, Word, Excel, PowerPoint, Internet;
  • Cunoașterea cel puțin a unei limbi străine de circulație internațională.

Informații suplimentare
  • Tehnici de comunicare avansate;
  • Experiență în negociere;
  • Auto-motivare;
  • Orientare către client;
  • Flexibilitate;
  • Capacitate și responsabilitate în luarea deciziilor;
  • Atitudine proactivă în rezolvarea problemelor;
  • Prioritizarea în planificarea activităților.

Required profile

Experience

Industry :
Energy & Chemicals
Spoken language(s):
Romanian
Check out the description to know which languages are mandatory.

Soft Skills

  • Cultural Competence
  • Honesty
  • Professionalism
  • Analytical Thinking
  • Interpersonal Skills
  • Negotiation
  • Teamwork
  • Confidentiality
  • Proactive Attitude

Go Premium: Access the World's Largest Selection of Remote Jobs!

  • Largest Inventory: Dive into the world's largest remote job inventory. More than half of these opportunities can't be found on standard platforms.
  • Personalized Matches: Our AI-driven algorithms ensure you find job listings perfectly matched to your skills and preferences.
  • Application fast-lane: Discover positions where you rank in the TOP 5% of applicants, and get personally introduced to recruiters with Jobgether.
  • Try out our Premium Benefits with a 7-Day FREE TRIAL.
    No obligations. Cancel anytime.
Upgrade to Premium

Find more Sales Manager jobs