Match score not available

Remote απασχόληση / Σύνταξη αρθρών στη στήλη της Επιστήμης at MAXMAG

Remote:
Full Remote
Work from:

Offer summary

Qualifications:

No journalism experience required, Passion for writing and consistency.

Key responsabilities:

  • Delivery of 1 article/week remotely
  • Active participation and communication with column team
  • Stay updated on current science topics
MAXMAG Publishing Scaleup https://www.maxmag.gr/
51 - 200 Employees
See more MAXMAG offers

Job description

Σχετικά με το MAXMAG:

Το MAXMAG είναι ένα περιοδικό που μπήκε δυναμικά στο χώρο της διαδικτυακής ενημέρωσης. Κοινό όλων: η αγάπη για την αρθρογραφία, την οποία ο καθένας ξεχωριστά τη συνδέει με το αντικείμενο που γνωρίζει καλά και, συνήθως, έχει σπουδάσει.

Η παρακάτω θέση, αφορά εθελοντική απασχόληση και γίνεται από τον χώρο του εκάθοστε αρθρογράφου.

Σχετικά με τη στήλη της Eπιστήμης:

Η Επιστήμη αποτελεί ένα βασικό κομμάτι της καθημερινότητάς μας. Οι πρόσφατες ανακαλύψεις και τα επιτεύγματα των επιστημονικών ομάδων ανά τον κόσμο κατακλύζουν ολοένα και περισσότερο τα διεθνή επιστημονικά περιοδικά. Από τα βάθη των ωκεανών, ως τα ουράνια σώματα και από τα μικρά-μικρά βιοχημικά μόρια έως τα μεγάλα γενικευμένα μοντέλα, οι επιστημονικές παρατηρήσεις και τα πειράματα συμβάλλουν στην καλύτερη αντίληψή του κόσμου μας. Αν μοιράζεσαι κι εσύ τον ίδιο ενθουσιασμό για την επιστήμη, σου αρέσουν οι ιστορικές αναδρομές και θα ήθελες να φέρεις κάθε αναγνώστη πιο κοντά στην Επιστήμη, έλα στην συγγραφική μας ομάδα.

Αρμοδιότητες αρθρογράφου:

  • Παράδοση ενός (1) άρθρου/εβδομάδα από απόσταση (από τον χώρο του κάθε αρθρογράφου)
  • Ενεργή συμμετοχή και επικοινωνία με την ομάδα της στήλης
  • Ενημέρωση γύρω από τα τρέχοντα θέματα της Επιστήμης

Προσόντα αρθρογράφου:

  • Δεν απαιτείται οποιαδήποτε σχετική προϋπηρεσία δημοσιογραφίας
  • Διάθεση για δημιουργία και συνέπεια

Τι θα σου προσφέρει η θέση:

  • Εμπειρία στον τομέα της δημοσιογραφίας για το βιογραφικό σου
  • Επικοινωνία με μια ομάδα ατόμων με κοινά ενδιαφέροντα
  • Ελεύθερη έκφραση γύρω από το χόμπι σου στο ευρύ κοινό
Κατηγορία: Αρθρογραφία
Απασχόληση: Εθελοντική
Περιοχή: Ξάνθη

Required profile

Experience

Industry :
Publishing
Spoken language(s):
Check out the description to know which languages are mandatory.

Other Skills

  • Teamwork
  • Verbal Communication Skills
  • Creativity
  • Persistence